Być może w toku swoich doświadczeń miałeś lub miałaś okazję współpracować z szefami, którzy mieli tendencję do motywowania innych poprzez strach, obrażanie czy nawet upokarzanie, nie liczyli się ze zdaniem innych, narzucali swoje zdanie, nie szanowali pracowników, nadużywali władzy wynikającej ze stanowiska. I być może podjąłeś / podjęłaś decyzję, że będziesz innym szefem, a swoich podwładnych nie będziesz narażać na taki stres i dyskomfort.
Być może jednocześnie masz takie doświadczenia, że część Twoich podwładnych nie spełnia standardów współpracy lub nie realizuje zadań na takim poziomie, na jakim tego oczekujesz. Upraszczając – efekty ich pracy pozostawiają wiele do życzenia.
Warto więc szukać takiego sposobu zarządzania, który pozwoli z jednej strony być ludzkim, z drugiej zaś – pozwoli Tobie jako szefowi dbać o swoje potrzeby / interesy, jak również o potrzeby i cele zespołu oraz firmy.
Jednym z głównych pytań, które zadaje sobie większość menedżerów (różnego szczebla) jest pytanie o to, jak być dobrym szefem. Ludzie piastujący stanowiska kierownicze bardzo często doświadczają dylematu, który sprowadza się do pytania, czy być miękkim, czy raczej twardym.
Bardzo często u menedżerów pojawia się pytanie, czy i jak zareagować, żeby nie być postrzeganym jako twardy, nieczuły, czy nieludzki szef. Jak zareagować i zadbać o efektywność i nie narazić się na utratę sympatii swoich podwładnych? Być może próbujesz interweniować i przekazać rzetelny feedback, ale po rozpoczęciu rozmowy niejako zmiękczasz wypowiedź, nie mówisz wszystkiego i bierzesz się sam/a do roboty, bo łatwiej i szybciej będzie poprawić błędy, niż prowadzić tę trudną rozmowę z podwładnym.
Jeśli w jakimś stopniu mierzysz się z takimi dylematami, jeśli zależy Ci na dobrych relacjach w miejscu pracy, bowiem nie chcesz być spostrzegany/a jako twardy, bezduszny szef, a jednocześnie chcesz zadbać o efektywność i sprawy biznesowe, opisana w niniejszym filmie koncepcja może być dla Ciebie ciekawa i inspirująca.
Transkrypcję treści z nagrania znajdziecie tu:
Warto znać:
Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie omawianych zagadnień, warto, abyś zapoznał się z książką napisaną przez Kim Scott: Kim Scott, Radical Candor. How to be a great boss without losing your humanity, New York 2017.
Zachęcam Cię także do obejrzenia filmu z udziałem autorki, w którym opowiada Ona, jak udzielać Szczerego feedbacku: https://www.youtube.com/watch?v=Zn9LA7-FZz8
Co o tym sądzisz? Do którego stylu zachowania / zarządzania jest Ci najbliżej, z którego najczęściej korzystasz? Jakie konsekwencje może to przynosić Tobie, Twoim współpracownikom, podwładnym?
Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.
Świetnie napisane. Muszę wyrazić uznanie za Twoje działania. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Po prostu super. Będę częściej zaglądał.