Wielokrotnie wspominaliśmy, iż jednym z głównych zadań menadżerów i szefów jest stworzenie przestrzeni podwładnym i współpracownikom do rozwijania swojego potencjału, podnoszenia kompetencji i kwalifikacji, niwelowania rezerw i usprawniania pracy.
Ostatnimi czasy rośnie waga i znaczenie coachingu w środowisku pracy. Mimo popularności, rozumienie istoty tego terminu bywa niejasne – używa się go zarówno mając na myśli prowadzone przez menadżera „indywidualne szkolenia stanowiskowe”, jak i głębokie działania związane ze wspieraniem rozwoju osobistego, wymagające umiejętności typowych dla zawodowego terapeuty. W niniejszym filmie przedstawię procedurę pracy z wykorzystaniem tzw. coachingu narzędziowego, a więc metody, która z jednej strony wykorzystuje elementy pracy coachingowej, z drugiej zaś – daje możliwość pracy nad konkretną umiejętnością lub sytuacją trudną. Metoda ta z powodzeniem może być wykorzystywana w pracy na linii szef – podwładny.
Bardzo ważne jest to, że celem coachingu narzędziowego jest praca na doświadczeniu podwładnego i trening jego umiejętności, wyposażenie pracownika w nowe narzędzia, konkretne techniki, z których będzie mógł / mogła korzystać w realnej, trudnej dla siebie sytuacji (a nie na dawaniu rad i snuciu opowieści).
Obejrzyj film i poznaj procedurę oraz główne kroki coachingu narzędziowego. Naszym zdaniem jest to bardzo opłacalny sposób na rozwijanie podwładnych.
Transkrypcję treści z nagrania znajdziecie tu:
Warto znać:
Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie omawianych zagadnień oraz zwiększyć swoją świadomość na temat podejścia coachingowego, warto abyś zapoznał się z następującą literaturą:
- Psychologia szefa 2: Coaching narzędziowy, Jerzy Gut, Wojciech Haman (2014)
- Coaching doskonały, praca zbiorowa pod red. Jonathana Passmore,a Wyd. Muza (2012)
- Moc coachingu, M. Wilczyńska, M. Nowak, J. Kućka, J. Sawicka, K. Sztajerwald Wyd. Helion (2013)
- Sztuka zadawania pytań w coachingu, Tony Stoltzfus, Wyd. Aetos Media (2012)
- Trening efektywności, John Whitmore, Wyd. Burda Książki (2011)
Co o tym sądzisz? Na ile uważasz, że mógłbyś / mogłabyś wykorzystać coaching narzędziowy w pracy ze swoimi podwładnymi? Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.